Ana Sayfa / Hakkımızda / İletişim /

0 (216) 606 45 15

Teknik Bilgiler

Elektrik İç Tesisi

#

Sürekli Elektrik İç Tesisleri ; yapıların yada kümelerinin içinde, bitişiğinde yada bu yapılara ek olarak bunların dışında eürekli kullanılmak için kullanılmak için kurulan asansör tesisleri dışındaki alçak gerilimli her türlü tesislerdir. Yapıların iç aydınlatma, kuvvet, alçak gerilim kompanzasyon tesisleri, çağırma, alarm, arama, yıldırımlık, akü, doğrultmaç (redresör), hoparlör, anten, telelefon ve televizyon tesisleriyle, bu yapıların bahçe aydınlatma tesisleri ve yukarıda açıklanan tesislerin dışarıda kurulan bölümleri sürekli tesis sayılır.

Tesis yaptırılan kimsenin arazisi ile sınırlı enerji nakil hattı içermeyen, bağımsız alçak gerilimli elektrik tesisleri (bir ev, bağ veya bahçenin yalnızca kendi gereksinimlerinlerini karşılmak için tahsis edilecek motopomp tesisi ve benzeri tesisler.)

Geçici elektirk tesisleri ; yukarıda bahsi geçen tesislere bağlanmış olan yapıların içinde yada dışında, sürekli tesisin işletmeye açılmasına kadar kullanılmak için geçici olarak kurulan ve sürekli olarak kullanılmayan alçak gerilimli her türlü tesislerdir. Lunapark, panayır gibi tesisler ve şantiyeler geçici tesis sayılır.

Kurulu tesislerin kesilmiş olan akımlarının yeniden verilmesi anında yada işletme tarafından yapılacak olan muayne sonuncunda bozuk yada tehlikeli görülen tesislerin bir ay içinde düzeltilmesi iletilir. Tesis bu süre içinde düzeltilmemişse işlemenin elektriği kesilir. Akımın derhal kesilmesi gerek durumlarda bu süre veirlmez. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı\'na yapılacak gerekçeli başvurma gerekmektedir.